Jakých nových titulů se dočkáme? » Finex.cz

Rok 2020 byl na IPO více než štědrý a letos by tomu nemělo být jinak. Celkem se v minulém roce vydalo na burzu 216 společností, kterým se podařilo nastřádat 78,1 miliardy dolarů. Mezi největší IPO patřilo například dlouho očekávané IPO Airbnb (ABNB), Doordash (DASH), Snowflake (SNOW) či Royalty Pharma (RPRX).

Podle některých analytiků by však rok 2021 mohl být ještě lepší a nabídnout investorům širokou škálu investičních příležitostí.

Seznam plánovaných IPO v roce 2021

1. Roblox (RBLX) – IPO proběhlo 10. března 2021

Logo Roblox

Roblox (RBLX) byl založen již v roce 2004 Davidem Baszuckim a Erikem Casselem, přičemž mezi jedny z nejpopulárnějších gamingových společností se zařadil teprve nedávno. Tajemstvím úspěchu celé společnosti je její nabídka nástrojů pro snadný vývoj a tvorbu videoher.

Nejpočetnější skupinu uživatelů Robloxu tvoří děti pod 13 let. Samotná společnost informovovala o tom, že v minulém roce zaznamenala poměrně prudký růst uživatelů mezi 17 a 24 lety, na což mohla mít vliv i pandemie koronaviru. Denně její služby využívá 31,1 milionů aktivních uživatelů, jejichž počet vzrostl oproti minulému roku o celých 82 %.

Jelikož je hraní her na platformě ve většině případů bez poplatků, generuje společnost zisky především z prodeje nástrojů a různých vylepšení, které je možné pořídit za její vlastní gamingovou měnu Robux. Za posledních devět měsíců společnost utržila více než 589 milionů dolarů. Bohužel stejný trend následovaly i její ztráty, které z loňských 46 milionů dolarů vzrostly na 203 milionů dolarů.

I když se většina investorů domnívala, že Roblox přistoupí ke svému IPO již v prosinci minulého roku nebylo tomu tak. Důvodem měly být debuty velkých společností jako Doordash a Airbnb, které společnosti poněkud znesnadnily ocenění jejích akcií. Na konec bychom se měli dočkat tohoto titulu hned začátkem roku, čímž by společnost měla dosáhnout na ocenění až 29,5 miliardy dolarů.

2. Bumble (BMBL) – IPO proběhlo 11. února 2021

Logo Bumble

Seznamovací aplikace Bumble (BMBL) zaznamenává úspěchy již od svého založení v roce 2014. Od té doby si získala více než 100 milionů uživatelů, jejichž počet každým dnem roste. Společnost navíc vlastní i známou aplikace Badoo, která rozšiřuje spolu s dalšími aplikacemi její základnu o dalších 500 milionů uživatelů.

Od ledna do září minulého roku činily tržby společnosti 362,6 milionů dolarů, na které měla velký vliv i pandemie koronaviru. IPO by se případní investoři měli podle posledních informací dočkat již v únoru tohoto roku, přičemž by hodnota společnosti měla vzrůst na 6 až 8 miliard dolarů. Společnost chce tímto krokem především zvýšit svojí konkurenceschopnost oproti ostatním aplikacím jako je například Tinder.

3. UiPath (PATH)

logo UiPath

Společnost UiPath založená v roce 2005 se zaměřuje na vývoj a robotizaci výrobních procesů, načež se během několika let stala jedničkou v tomto odvětví.

V současnosti konkuruje například společnosti Automation Anywhere, přičemž se spekuluje, že by o její koupi mohl mít zájem i cloudový gigant Microsoft, ve kterém dříve pracoval i její spoluzakladatel Daniel Dines. UiPath chce pomocí IPO vybrat alespoň 15 miliard dolarů.

4. Coinbase (COIN)

Logo Coinbase

Největší kryptoměnová směnárna v USA Coinbase má za sebou poměrně bouřlivý rok, a to nejen kvůli četným kontroverzím okolo její zaměstnanecké politiky, ale i stoupající ceně Bitcoinu. Společnost navíc expandovala i na pole institucionálních investic, čímž získala brokerskou platformu Tagomi.

Ze svého IPO chce Coinbase vytěžit více než 8 miliard dolarů, což však mohou podle samotného CEO společnosti Briana Armstronga ohrozit případné regulace ze strany amerických úřadů. Coinbase si ke vstupu na burzu vybrala přímý úpis akcií.

5. Southeastern Grocers (SEGR)

Logo Southeastern Grocers

Southeastern Grocers (SEGR) je jednou z dalších společností, která se na akciový trh nepodívá poprvé. Své akcie nabídla investorům již v roce 2015, tedy konkrétně dva roky poté, co vznikla jako dceřiná společnost LSF5 BI-LO Holdings.

V roce 2018 společnost přišla o schopnost splácet své dluhy a přistoupila k bankrotu. O dva roky později se jí podařilo většinu dluhů splatit a rozšířit svoji síť supermarketů o úctyhodných 420 kamenných obchodů Bi-Lo, Winn-Dixie, Harvways a Fresco y Más v sedmi státech USA. Společnost navíc očekává, že by vydáním svého IPO měla získat až 500 milionů dolarů.

6. DataBricks

Logo Databricks

DataBricks byla založena v roce 2013 zakladateli jiné cloudcomputingové platformy s názvem Apache Spark. Hlavním cílem společnosti je nabídnout svým zákazníkům snadnou analýzu dat a vytváření predikcí a modelů pomocí AI nástrojů. To se jí bezpochyby úspěšně daří, což potvrzuje i její podpora ze strany technologického gigantu Microsoftu.

V roce 2019 se společnosti podařilo vygenerovat čistý zisk ve výši 900 milionů dolarů, což zvýšilo i její tržní ohodnocení, které se v současnosti pohybuje okolo 6,2 miliard dolarů. Pokud doopravdy dojde k vydání IPO mohlo by se její ocenění několikanásobně zvýšit. Samotná společnost očekává velký zájem ze strany investorů, kteří v minulém roce investovali například i do jednoho z nejočekávanějších IPO akcií Snowflake. Podle posledních informací je možné, že se společnost rozhodne přistoupit k přímému úpisu akcií.

7. Atotech (ATC) – IPO proběhlo 4. února 2021

Logo Atotech

Německá společnost Atotech (ATC), která spadá do vlastnictví Carlyle Group, chtěla zpočátku vydat své IPO už v první polovině roku 2020. Následně změnila názor kvůli šířící se pandemii koronaviru a přesunula jej na tento rok, kdy by pomocí něj měla získat přibližně 1 miliardu dolarů.

Od roku 1993 se společnost zaměřuje na výrobu chemikálií a vybavení pro technologické, automobilové, ale i stavební společnosti. V současnosti je její výroba rozložená hned do několika továren ve více než 40 zemích včetně Číny, Španělska, Slovenska a České republiky. V roce 2019 společnost vykázala tržby ve výši 877 milionů dolarů a čisté příjmy v hodnotě 12 milionů dolarů. Ze svého IPO by mohla vytěžit 1 miliardu dolarů.

8. Robinhood

Logo Robinhood

Robinhood se v posledních letech stal nepochybně jednou z nejoblíbenějších, ale zároveň i nejkontroverznějších společností na poli investování. Pokud by vás zajímala více, přečtěte si také náš detailní pohled na platformu Robinhood.

Od roku 2013, kdy byl založen, získal více než 10 milionů uživatelů především z řad začínajících investorů, přičemž v minulém roce jich jen během prvního čtvrtletí přibyli další 3 miliony.

S růstem popularity rostla i tržní hodnota společnosti, která se v současnosti pohybuje okolo 7,5 miliardy dolarů. Robinhood si jako svého hlavního upisovatele vybral Goldman Sachs, díky čemuž by z IPO měl vytěžit až 20 miliard dolarů.

Společnost 23. března již podala předběžnou žádost o IPO. Podrobnější informace včetně data, kdy by měla vstoupit na burzu, nejsou však známé.

9. Instacart (ICART)

logo Instacart

Instacart (ICART) si značně polepšil v minulém roce díky pandemii koronaviru, která mu přinesla velký zájem ze strany spotřebitelů. Ti chtěli využít jeho služeb dodávek potravin a spotřebního zboží přímo k nim domů. Společnosti nahrává i fakt, že více než 85 % domácností v USA má přístup k jejím službám.

V současnosti je její tržní hodnota na 13,7 miliardách dolarů. Právě kvůli růstu tržeb se společnost rozhodla přistoupit k IPO o hodnotě 30 miliard dolarů. Kromě úspěchů však čelí i soudnímu sporu ohledně poplatků za služby, který by mohl mít vliv na výsledek celého IPO.

10. Oscar Health (OSCR) – IPO proběhlo 3. března 2021

Logo Oscar Health

Společnost Oscar Health vznikla v roce 2012 jako pouhý nápad tří spolužáků z Harvardu, kteří se rozhodli vytvořit úplně nový druh zdravotního pojištění založeném na špičkových technologiích.

Za svoji dobu působení získala společnost více než 1,5 miliardy dolarů a v současnosti se může těšit z 420 000 spokojených členů. K ještě větším výkonům by jí mohlo pomoci i partnerství se společností Cigna, která poskytuje pojištění malým podnikům.

11. Flipkart

Logo Flipkart

Flipkart, vlastněný americkým gigantem Walmart, je indickým maloobchodním prodejcem, který si vysloužil během pandemie značnou pozornost. Ve své rodné zemi se navíc těší i značné oblibě, přičemž ovládá přibližně 66 % celého místního trhu.

K úpisu svého IPO si společnost vybrala Goldman Sachs, skrze níž by mohla získat až 10 miliard dolarů, čímž by ocenění společnosti vzrostlo na 40 miliard dolarů. Na rozdíl od Amazonu se Flipkart daří generovat poměrně vysoké tržby z prodeje oblečení poté, co spojil síly v roce 2014 se společností Myntra. I přesto čelí vyšetřování protimonopolních regulačních orgánů. Podle posledních informací zvažuje společnost vstup na burzu prostřednictvím SPAC.

12. Nextdoor

Logo Nextdoor

Nextdoor byl založen v roce 2008 jako aplikace zajišťující neustálé propojení mezi sousedy. Skrze ni mohou vzájemně komunikovat prakticky o čemkoli včetně svolávání akcí, hledání ztracených mazlíčků, sdílet o nečekaných událostech či prodeji různého zboží. V současnosti jsou služby společnosti dostupné v 11 zemích pro 268 000 čtvrtí, včetně čtvrtiny domácností v USA. Pomocí IPO by společnost měla získat 4 až 5 miliard dolarů.

13. Stripe

Logo Stripe

Fintechová společnost Stripe založená v roce 2010 nabízí jednoduché a rychlé zpracování online plateb prostřednictvím svého softwaru Stripe Payments pro e-commerce společnosti a mobilní aplikace.

Stripe byl v minulém roce i jednou ze společností, která profitovala na probíhající pandemii koronaviru, načež zaznamenala i 80% nárůst online plateb během prvního čtvrtletí minulého roku. Ze svého IPO chce společnost vytěžit 70 až 100 miliard dolarů, čímž by se mohlo jednat i o jeden z největších primárních úpisů akcií v tomto roce.

14. DarkTrace

Logo DarkTrace

Britská společnost DarkTrace založená v roce 2013 se do povědomí dostala především kvůli své specializaci na kybernetickou bezpečnost. Dobrou zprávou pro společnost jsou minulé debuty podobných společností jako například Crowdstrike, po jejíchž akciích se hned první den zaprášilo.

Černým Petrem je pro DarkTrace její největší investor Mike Lynch, který byl v minulém roce obviněn z podvodů s cennými papíry. Jejího IPO bychom se mohli dočkat již v prvním čtvrtletí tohoto roku, kdy chce jejím prostřednictvím získat až 5 miliard dolarů.

15. ThoughtSpot

Logo ThoughtSpot 

ThoughtSpot byl založen v roce 2012 jako jedna z AI platforem nabízející společnostem analýzu velkého objemu dat během několika vteřin. Společnost se stala jednou z vedoucích platforem v tomto odvětví, k čemuž jí pomohl i jeden ze spoluzakladatelů Amit Prakash, který v minulosti pracoval například i na projektu AdSense od Googlu či Microsoft Bing.

Celé odvětví navíc zaznamenává velký zájem z řad technologických gigantů, což potvrzuje například i nedávná akvizice Albhabetu se společností Looker za 2,6 miliard dolarů. Společnost chce na akciovém trhu těžit i z loňského zájmu o IPO Snowflake, které se jí v mnoha ohledech podobá. V současnosti se tržní hodnota ThoughtSpot pohybuje okolo 2 miliard dolarů.

16. Ascensus

Logo Ascensus

Americká společnost Ascensus působí na trhu již od roku 1980, kdy pod názvem The Barclay Group rozjela své podnikání v 401 (k) důchodovém pojištění, které je z části sponzorováno i zaměstnavateli. Společnost díky četným fúzím působí také jako provozovatel 529 vysokoškolských fondů. Podle jejich slov spravuje aktiva v hodnotě více než 374 miliard dolarů. Prostřednictvím IPO by chtěla získat alespoň 3 miliardy dolarů.

17. ThredUp (TDUP) – IPO proběhlo 30. března 2021

Logo ThredUp

ThredUp je společností zabývající se prodejem zboží z druhé ruky, která se s velkou pravděpodobností vydá na akciové trhy. Na rozdíl od svého největšího konkurenta Poshmark, který propojuje prodejce se zákazníky, funguje ThredUp jako běžný bazar nabízející použité zboží (především oblečení). Současné ohodnocení společnosti se pohybuje okolo 670 milionů dolarů.

18. AppLovin (APP)

Logo AppLovin

AppLovin se řadí mezi jedny z mála společností, které jsou ziskové, přičemž je nutné uznat, že konkrétně této společnosti se daří tvořit zisky již od jejího založení v roce 2012. AppLovin se od té doby podařilo vybudovat rozsáhlou platformu k vytváření, správě a zpeněžení her.

Její součástí je navíc i herní studio s názvem Lion Studios. V současnosti společnost denně disponuje více než 750 miliony aktivních uživatelů. Do karet jí hraje i loňský úspěch IPO gamingové společnosti Unity a stále se zvyšující zájem investorů o celý gamingový průmysl.

19. Chime

Logo Chime

Fintechová společnost Chime nabízející své služby prostřednictvím mobilní aplikace má v současnosti na kontě více než 8 milionů zákazníků. Společnost vytváří zisky především na mezibankovních poplatcích. V současnosti je tržní hodnota Chime na 14,5 miliardách dolarů, což ji řadí mezi jedny z nejcennějších fintech společností na trhu.

20. Lucid Motors

Logo Lucid Motors

Americká společnost Lucid Motors se řadí mezi jedny z dalších nadějných jmen na trhu s elektromobily. Od svého založení v roce 2007 si prošla dlouhou přeměnou ze společnosti pro vývoj elektrobaterií na výrobce luxusních elektromobilů.

Ty mají navíc disponovat i technologií, která jejím uživatelům zaručuje mnohem delší dojezd než konkurence. Společnost již oznámila, že na burzu vstoupí pomocí SPAC neboli speciální akvizice se společností Churchill Capital.

21. Epic Games

Logo Epic Games

Gamingová společnost Epic Games je známá především jako tvůrce populární hry Fornite, která má v současnosti více než 350 milionů registrovaných uživatelů. Jelikož je možné hrát hru zadarmo, generuje společnost zisky především za nákupy vylepšení a dalších nástrojů.

Od svého založení v roce 1991 vytvořila společnost více než 50 her, čímž si vybudovala i poměrně širokou základnu uživatelů. Epic Game je v současnosti z přibližně 40 % vlastněná největší gamingovou společností Tencent Holdings, přičemž její tržní ohodnocení dosahuje 17,3 miliard dolarů.

22. SpaceX (Starlink)

Logo Starlink

SpaceX založená v roce 2002 Elonem Muskem chystá podle posledních informací IPO pro svůj projekt Starlink, který má za úkol vytvořit pomocí více něž 12 000 družic širokopásmové internetové připojení. Společnost má ve vesmíru umístěno již 240 z nich, přičemž úplné dokončení celého projektu je očekáváno až v roce 2027.

Ocenění celého projektu se navíc pohybuje okolo 33 miliard dolarů. Samotný Elon Musk chce k IPO přistoupit poté, co se Starlink podaří vytvořit stabilní cash flow. Prozatím není jasné, zda se akcií Starlinku dočkáme již v tomto roce, nebo později, ale i tak zůstává rok 2021 stále ve hře.

23. Rivian

Logo-Rivian

Rivian byla založena teprve v roce 2009, jako jeden z průkopníků na trhu s autonomními elektronickými vozy. Do společnosti vkládá velké naděje například i automobilka Ford či technologický gigant Amazon.

Rivian chce v blízké době vydat i své první vozy, kterými by měli být modely R1S (sportovní užitkové vozidlo) a R1T (pickup). Poslední kolo financování ohodnotilo společnost v lednu tohoto roku na 27,6 miliard dolarů. Společnost při vydání svého IPO cílí na ohodnocení dosahující až 50 miliard dolarů.

24. Freetrade

IPO-freetrade-robinhood

Britský startup Freetrade se snaží svými službami vyrovnat podobným platformám jako Robinhood či TD Ameritrade. Od roku 2015 nabízí svým více než 600 000 uživatelům možnost obchodovat s americkými a britskými akciemi a ETF. Ty mohou nakupovat nejen za nulové poplatky, ale i v podobě takzvaných frakčních akcií, čímž získají možnost investovat i do drahých titulů, mezi které se řadí například Apple či Amazon.

Na rozdíl od Robinhoodu (který jsme uvedli na 8. místě tohoto kalendáře) nevydělává společnost na přeprodeji informací velkým společnostem na Wall Street, ale naopak většina jejího zisku závisí na předplatném Freetrade Plus. Ohodnocení společnosti se v současnosti pohybuje okolo 366 milionů dolarů. Ve druhém kole financování se Freetrade podařilo vybrat 69 milionů dolarů.

25. eToro

broker etoro

eToro je obchodní platforma založená v roce 2007, jejímž cílem je poskytnout svým uživatelům přístup na světové trhy a učinit tak obchodování mnohem jednoduší a přístupnější. Platformu v současnosti využívá již 20 milionů uživatelů ve více než 100 zemích světa, kteří mohou držet, nakupovat a prodávat aktiva a zároveň sledovat svá portfolia v reálném čase.

Ve výsledku tak mohou obchodovat nejen s tradičními aktivy, mezi které se řadí akcie nebo dluhopisy, ale i moderními aktivy jako například kryptoměnami jejichž směnu a úschovu nabízí již od roku 2018.

Z oznámení společnosti vyplývá, že pro vstup na burzu využije SPAC, kterou bude FinTech Acquisition Corp V (FTSV) obchodována na burze Nasdaq. V roce 2018 byla hodnota eToro odhadnuta na 800 milionů, přičemž při dokončení akvizice a vstupu na burzu, by ohodnocení společnosti mělo dosáhnout až 10,4 miliard dolarů.

26. Equinox

equinox-logo

Americká společnost zaměřující se na fitness a zdravotní životní styl byla založena již v roce 1991. Od té doby se rozrostla v jednoho z lídrů ve svém odvětví, kdy provozuje více než desítku lifestylových značek a operuje ve 300 městech v USA, Kanadě a Velké Británii. V posledním roce se společnost zaměřila především na rozšíření své nabídky digitálních služeb a produktů pro domácí posilovny.

Klíčová je pro společnost síť posiloven a klubů, které byly po dobu pandemie koronaviru uzavřeny. S rostoucí proočkovaností americké populace je však očekáváná velká poptávka po jejích službách, což zákonitě povede i k růstu tržeb. Podle posledních informací se společnost rozhodne vstoupit na burzu skrze SPAC, přičemž bude cílit na ohodnocení ve výši 9 miliard dolarů.

27. Sofi

Social Finance neboli Sofi je, jak už název napovídá, finanční společnost založená v roce 2011, kdy jejím cílem bylo především refinancování studentských půjček. Od té doby svoji nabídku služeb rozšířila i o obchodování s akciemi a kryptoměnami či poskytování půjček a hypotečních úvěrů.

Společnost v tomto roce bude nově nabízet svým uživatelům možnost nákupu akcií při IPO. Sofi si pro vstup na burzu vybrala SPAC, kterou by měla být společnost Social Capital Hedosophia Corp V. Po dokončení akvizice by společnost mohla dosáhnout na ohodnocení ve výši 8,65 miliard dolarů.

Jaký je váš názor na uvedené IPO? Investujete do některého z nich nebo máte nějaký tip na další zajímavé IPO? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Related Posts

2021年に暗号波に乗った有名人

過去数年間の栄光を覆い隠していた暗号エコシステムは、2021年を通して1年間のスポットライトを維持することができました。 主流の採用 ビットコインのBTC)、ミームコイン狂乱 駆動 柴犬(SHIB)とドージコイン(ドージ