Každého z nás dělají v životě šťastným jiné věci. Někdo je schopný skočit bungee jumping nebo s padákem z letadla, zatímco někdo jiný není schopný vlézt na pouťovou atrakci. Někdo je schopný sníst pálivou čili papričku, zatímco jiný člověk má problém s pepřem v polévce, protože má strach z případných zažívacích problémů
Totéž platí pro investování. Jistě, nikdo nechce prostřednictvím investování přijít o peníze, ale někteří z nás jsou opatrnější než ostatní. Porozumění vaší toleranci riziku vám může pomoci dělat lepší a informovanější investiční rozhodnutí, a proto jsme pro vás také zpracovali článek, který se tento složitý problém snaží jednoduše vysvětlit.
Pochopíte-li správně vaší toleranci rizika, podaří se vám dosáhnout vhodné diverzifikace aktiv, abyste mohli v klidu zhodnocovat peníze, aniž by vás vaše investice budily ze spánku.
Obsah článku
Co je tolerance rizika?
Vaše osobní tolerance rizika je míra nejistoty, kterou jste ochotní podstoupit, abyste dosáhli potenciálně vyšších výnosů. Je dána kombinací faktorů jako jsou vaše investiční cíle, zkušenosti, investiční horizont, výše investičních zdrojů a v nemalé míře do ní promlouvá i „faktor strachu“.
Exaktní „změření“ tolerance rizika není snadné, spíše nemožné, a obvykle ji odhalíte až v praxi. Už na začátku své investiční cesty však můžete minimalizovat škody vyplývající z úplně špatného odhadu vaší tolerance rizika položením správných otázek:
- Máte větší obavy ze ztráty peněz nebo ze ztráty kupní síly vašich peněz?
- O kolik peněz jste ochotni prostřednictvím investování přijít?
- Jak moc se obáváte případného poklesu akciového trhu?
- Jaké druhy investic vás mohou v noci probouzet ze snů? (Jsou příliš rizikové?)
- Jak moc diverzifikované chcete mít portfolio?
Tolerance člověka vůči riziku se může během jeho života také měnit, proto je tak zrádná. Do značné míry však určuje, jaký typ investic budete realizovat.
Hlubší definice tolerance vůči riziku
Ne každý se dokáže sžít s myšlenkou ztráty velké části investovaných peněz. Pro některé lidi však podstoupení vyššího rizika spojeného s určitými druhy investic, jako jsou akciové investice, stojí za vyšší odměnu, kterou tyto investice mohou přinést.
Podstatným faktem pak je, že tolerance rizika není statická. Může se časem měnit na základě životní situace člověka. Mladší investor, který si šetří na důchod, může s klidem přijmout vyšší investiční riziko, protože mají jeho investice více času na zotavení se z případných ztrát. Starší investoři a lidé, jejichž odchod do důchodu je za dveřmi budou mít naopak nižší toleranci vůči riziku. Tito investoři budou ve větší míře volit méně rizikové investiční nástroje, jako jsou dluhopisy nebo spořící účty.
Dluhopisy ani spořící účty necharakterizuje vysoká návratnost, ale je mnohem méně pravděpodobné, že lidé prostřednictvím využití těchto investičních nástrojů přijdou o peníze.

Není to však jenom čas, který ovlivňuje toleranci člověka vůči riziku. Do hry vstupují i další proměnné. Někteří lidé pociťují nadměrné obavy z možnosti ztráty hodnoty jejich investic, i když je pravděpodobné, že se jejich investice časem zotaví. U jiných je tolerance rizika ovlivněna jejich investičními cíli apod… O tom se ale dozvíte více dále.

Proč by měl investor znát svou toleranci rizika?
Investování bez zvážení vaší tolerance rizika je podobné jako balancování náměsíčného člověka na okraji útesu. Představte si, že investujete do akcií, aniž byste přemýšleli o tom, jak budete reagovat, pokud jejich cena poklesne? Jakmile trh začne padat, je pravděpodobné, že velmi rychle procitnete.
Velkým nebezpečím potom jsou panické výprodeje a snahy o opuštění trhu, což je jedna ze základních investičních chyb.
Pokles trhu je přitom ve skutečnosti příležitostí k dalším nákupům, protože jsou akcie ke koupi „ve slevě“.
Další rizika plynou z opačné sázky na přílišnou jistotu. Nebudete dostatečně „riskovat“ a nepodaří se vám dosáhnout vašich cílů. Volba jenom mírně agresivnější strategie za účelem dosažení lepších výnosů však může na dlouhém investičním horizontu znamenat obrovský rozdíl.
Podívejte se na rozdíl, který může přinést o 1 % vyšší výnos při jednorázové investici 1 000 000 Kč za 35 let:

Budete-li si otevírat obchodní účet u některé z investičních platforem nebo u některého z brokerů pro obchodování akcií, dostanete k vyplnění investiční dotazník, který by měl přibližně odhalit vaší toleranci rizika.
Odpovídejte na tyto otázky upřímně – ne způsobem, jak myslíte, že by měl investor odpovídat.
Tolerance vs. kapacita rizika: Dejte si pozor na rozdíl!
Vaše tolerance rizika je mimo jiné také tvořená funkcí známou jako riziková kapacita, která určuje míru rizika, kterou si můžete dovolit podstoupit. Ta se liší od rizika, které jste ochotní podstoupit. Například vám může vyhovovat agresivní a vysoce rizikové portfolio, ale pokud máte na splnění svého investičního cíle, jakým může být třeba odchod do důchodu, jen několik let, rozhodně není vhodné mít složené portfolio 100% z akcií.
I když je pak váš odchod do důchodu na hony vzdálený, měli byste dodržovat jistou diverzifikaci vašich investic napříč třídami aktiv. V nejednom případě nakonec dospěje investor k závěru, že by možná měl investovat i do dalších finančních instrumentů.

Jaké faktory ovlivňují toleranci rizika?
Jak už bylo řečeno, tolerance rizika se týká výše ztrát, kterou je investor připraven snést při přijímání jakéhokoliv investičního rozhodnutí. Její úroveň však ovlivňuje několik faktorů:
A) Investiční horizont
Každý investor má vzhledem ke svým investičním cílům jiný investiční horizont. Obecně lze podstupovat vyšší úroveň rizika, pokud před sebou má investor více času. Jednoduše. Člověk, který si odkládá na důchod s investičním horizontem 30 let může vybírat mnohem rizikovější investice – akcie nebo ETF nejsou problém.
Jedinec, který si chce vybudovat základ pro žádost o hypotéku s investičním horizontem 5 let bude volit mnohem konzervativnější investice – dluhopisy, případně dá přednost spoření.
